PIŠEM – TOREJ SEM

V mesecu septembru obeležujemo dva pomembna dneva – 8. september – mednarodni dan pismenosti in 26. september – evropski dan jezikov.

Na naši šoli – OŠ Cirkovce, smo oba dneva obeležili s projektnim dnem, ki smo ga poimenovali PIŠEM – TOREJ SEM. Rdeča nit našega ustvarjanja so bile pisave. Učenci so spoznavali dve različni pisavi – cirilico in arabščino. Učiteljica Tatjana Novak jih je navduševala za prvo, gostja –  ga. Maja Lambergar Al Khatib pa jim je predstavila arabščino. Tako so učenci v obeh skupinah poskušali usvojiti abecedo in napisati svoja imena. Seveda pa so ob tem spoznavali tudi kulturo narodov, ki ju uporabljata. Znano je, da se z glasbo da povedati zelo veliko. Tako so učenci pod vodstvom učitelja Marjana Krajnca usvajali notno pisavo in grafično notacijo. V knjižnici so učenci pod vodstvom knjižničarke Ivanke Čeh pridno brskali po literaturi in raziskovali razvoj pisave, spoznavali različne pisave, bili pa so seveda zelo ustvarjalni in ustvarili celo svojo pisavo.Pri pisavi je zelo pomembna estetika pisave, ki jo dosežemo s pravilno držo telesa in pisala. Naša nekdanja učiteljica Stanka Ivančič Sagadin se je prijazno odzvala našemu vabilu in po šestih letih zopet stopila pred učence in z njimi osvežila pisanje in lepopis. Sodobna pisava je danes sploh za malo starejše zelo nerazumljiva. Prehaja nazaj k znakom in s temi – čustvenčki, lahko povemo zelo veliko, pisati je mogoče tudi tovrstno poezijo, kar so počeli učenci pod vodstvom učiteljice Nastje Bat. Na šoli pa smo gostili tudi gospo Marijo in Silvo, ki sta članici društva slepih in slabovidnih ter njuno spremljevalko. Predstavili sta nam svoj način življenja, ki ga zaznamuje tipanje in bela palica. Spoznavali smo brajlico, učenci so se  preizkusili v »pisanju » tovrstne pisave. Prijetno srečanje jih je obogatilo za izkušnjo in ob slovesu so jim gostje povedale, kako prijetni in srčni otroci so. To me je spomnilo na besede Malega princa: »Kdor hoče videti, mora gledati s srcem, bistvo je očem nevidno.«

Jerneja Kuraj