Kot Unesco šola smo se v okviru obeležitev pomembnih spominskih dnevov v 1. razredu odločili za mednarodni dan žena. Ker je 8. marec letos v nedeljo, smo to opravili v petek, 6. marca.
Učenci so izdelovali rože. Obiskali so 2., 3., 4. in 5. razred in deklicam ter učiteljicam poklonili rože. Z veseljem so tudi obiskali ravnateljico, vzgojiteljice v vrtcu, tajnico in kuharice, ki so se ob prihodu zelo razveselile našega nepričakovanega obiska. Ob tem so zapeli pomladno pesem Zvončki in trobentice. Za deklice od 6. do 9. razreda pa smo rožice nastavili v avli in vzele so si jih same. Učiteljice so rožice dobile v zbornici. O pomenu 8. marca in poteku praznovanja smo učence obvestili zjutraj pri razredni uri.
Ideja o 8. marcu, mednarodnem dnevu žena, je nastala v začetku 20. stoletja na pobudo nemške borke za ženske pravice Clare Zetkin, ki se je borila za enakopravnost žensk.Večina žensk za razliko od moških tedaj veliko pravic še niso imele.
Leta 1945 so ženske pri nas dobile volilno pravico in s tem dosegle pomembno zmago.
Večkrat pozabljamo na bistvo tega praznika. Mislimo, da sta moški in ženska enakovredna, pa ni tako.
Prav je, da se vsaj enkrat na leto spomnimo in opozorimo na te pereče probleme.

Pripravili učiteljici Metka in Marija.