V ponedeljek, 8. septembra, smo na naši šoli obeležili dan pismenosti. PISMENOST je sposobnost branja in pisanja ter zmožnost razumevanja vsakdanjih sporočil. Je pomemben del razvoja neke družbe, česar se zavedata tudi Organizacija Združenih Narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) in Mednarodno bralno društvo. Že leta 1966 sta 8. september razglasila za mednarodni dan pismenosti, ki opozarja na to, da je kljub današnjemu razvoju stopnja pismenosti v mnogih državah sveta še vedno izrazito nizka. Največ nepismenih je v Saharski Afriki ter južni in zahodni Aziji, v Evropski uniji pa skoraj 75 milijonov odraslih ne obvlada osnov branja in pisanja. Na naši šoli smo dan obeležili s 7. in 8. razredom in to na prav poseben način. Medse smo povabili dolgoletnega profesorja, pesnika in neutrudnega raziskovalca jezika, gospoda Jožeta Lipnika. Z njim smo spregovorili o njegovem otroštvu, šolanju, slovenščini in njenem statusu nekoč in danes. Prebral nam je nekaj pesmi iz svojih pesniških zbirk, seveda pa smo spregovorili tudi o planinarjenju- njegovi veliko ljubezni. Preživeli smo prijetno dopoldne,  polno lepe slovenske besede.

(FOTOUTRINKI)

Jerneja Kuraj