Materni jezik je tisti, ki se ga človek najprej nauči in s katerim se najlažje izražamo, razmišljamo, pišemo in na splošno komuniciramo. Družbeno gledano pa je materni jezik pomemben za razvoj in krepitev narodne zavesti. 

Ob tem dnevu smo s šestošolci razmišljali o tem, kako je tistim, ki svojega maternega jezika ne slišijo in zato uporabljajo znakovni jezik.  

To, kar so v slovenskem jeziku besede, so za znakovni jezik kretnje. Namesto glasu in izgovorjenih besed uporablja znakovni jezik roke, telo, obraz, usta in glavo za izražanje najrazličnejših vsebin. Namesto sluha, s katerim sprejemamo besede, gluhi uporabljajo vid, s katerim sprejemajo kretnje. 

Naučili smo se znakovne abecede in oblikovali krajše besedilo, ki smo ga tudi odkretali. 
Posneli smo kratek video, ki si ga lahko ogledate in poskusite razvozlati, kaj smo vam s kretanjem želeli povedati.  
Posnetek smo poslali tudi na Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije, gospodu Matjažu Juhartu.  

 Jerneja Kuraj